BORDER COLLIE

Najprawdopodobniej psy owczarskie pochodzą od psów z Półwyspu Iberyjskiego. Przybyły one na Wyspy Brytyjskie wraz z Rzymianami podbijającymi nowe tereny. Różnice klimatu i terenu oraz zmieniające sie warunki ekonomiczne , powodowały , że w różnych miejscach preferowano różne typy psów. Selekcjonowano je na konkretne potrzeby.

Wiadomo napewno , że współczesne psy owczarskie pasące „okiem” zostały wyhodowane przez pasterzy z „Border country”.
Jest to teren na pograniczu Szkocji i Anglii.
Nazywali oni swoje psy collie , co w starym celtyckim dialekcie Q oznacza użyteczną rzecz.
Na przestrzeni lat wyhodowali oni na swoje potrzeby psy lekkie , wytrzymałe , szybkie , pracujące samodzielnie i niesamowicie inteligentne . Nie rozpędzały ani nie kaleczyły owiec jak inne mniej wyspecjalizowane owczarki. Pomagały za to przy wypasie owiec , pilnowały , gromadziły i zaganiały stada.

      W koncu XIX wieku pasterze zaczeli organizowac zawody pasterskie. Początkowo były to lokalne i amatorskie konkursy, które z czasem przekształciły sie w wielkie imprezy połączone z aukcjami owiec i psów.
Zwrócono wtedy uwagę na zdolności psów z pogranicza Anglii i Szkocji. W 1873 r zostały one pierwszy raz zaprezentowane na Sheep Dog Trails i stały sie bezkonkurencyjne.


Szczeniak border collie

Artykuł dla osób, które zdecydują lub już zdecydowały się na posiadanie borderka. Szczeniaczkowe ABC w pigułce.


Border collie w oczach nabywcy

Poprosiliśmy zwykłych właścicieli border collie, aby powiedzieli nam jakie wady ich zdaniem są najbardziej uciążliwe w posiadaniu psa tej rasy.
Chciałabym odnieść się do tych cech i pomóc zrozumieć, oraz powiedzieć jaką drogą my pracujemy nad tymi problemami, oraz co tak naprawdę jest wadą lub zaletą według nas.


Border collie z rodowodem czy bez?

Pomocnik dla niezorientowanych w tym całym rasowym bałaganie. Co, dlaczego, po co nam rodowód? I co to jest pseudohodowla. Naszymi oczami!

%d blogerów lubi to: