BORDER COLLIE

Najprawdopodobniej psy owczarskie pochodzą od psów z Półwyspu Iberyjskiego. Przybyły one na Wyspy Brytyjskie wraz z Rzymianami podbijającymi nowe tereny. Różnice klimatu i terenu oraz zmieniające sie warunki ekonomiczne , powodowały , że w różnych miejscach preferowano różne typy psów. Selekcjonowano je na konkretne potrzeby.

Wiadomo napewno , że współczesne psy owczarskie pasące „okiem” zostały wyhodowane przez pasterzy z „Border country”.
Jest to teren na pograniczu Szkocji i Anglii.
Nazywali oni swoje psy collie , co w starym celtyckim dialekcie Q oznacza użyteczną rzecz.
Na przestrzeni lat wyhodowali oni na swoje potrzeby psy lekkie , wytrzymałe , szybkie , pracujące samodzielnie i niesamowicie inteligentne . Nie rozpędzały ani nie kaleczyły owiec jak inne mniej wyspecjalizowane owczarki. Pomagały za to przy wypasie owiec , pilnowały , gromadziły i zaganiały stada.

      W koncu XIX wieku pasterze zaczeli organizowac zawody pasterskie. Początkowo były to lokalne i amatorskie konkursy, które z czasem przekształciły sie w wielkie imprezy połączone z aukcjami owiec i psów.
Zwrócono wtedy uwagę na zdolności psów z pogranicza Anglii i Szkocji. W 1873 r zostały one pierwszy raz zaprezentowane na Sheep Dog Trails i stały sie bezkonkurencyjne.

Zanim kupisz border collie i zmienisz swoje życie


Szczeniak border collie

Artykuł dla osób, które zdecydują lub już zdecydowały się na posiadanie borderka. Szczeniaczkowe ABC w pigułce.


Border collie w oczach nabywcy

Poprosiliśmy zwykłych właścicieli border collie, aby powiedzieli nam jakie wady ich zdaniem są najbardziej uciążliwe w posiadaniu psa tej rasy.
Chciałabym odnieść się do tych cech i pomóc zrozumieć, oraz powiedzieć jaką drogą my pracujemy nad tymi problemami, oraz co tak naprawdę jest wadą lub zaletą według nas.


Border collie z rodowodem czy bez?

Pomocnik dla niezorientowanych w tym całym rasowym bałaganie. Co, dlaczego, po co nam rodowód? I co to jest pseudohodowla. Naszymi oczami!


Twój szczeniak podgryza?

Co z tym zrobić? kiedy i jak może używać zębów Twój pies? Czy to normalne, że szczeniak Cię gryzie?


TYPY border collie

Border collie to bardzo zróżnicowana rasa. Chciałabym przybliżyć ich różnicę, genezę oraz spróbować opisać ich przydatność. Tak aby ułatwić laikom w rozeznaniu się w typach i cechach tych typów.


BORDER COLLIE – HISTORIA NAJLEPSZEGO PSA ZAGANIAJĄCEGO OCZAMI HODOWCÓW LEGENDARY STARDUST FCI

Najprawdopodobniej psy owczarskie pochodzą od psów z Półwyspu Iberyjskiego. Przybyły one na Wyspy Brytyjskie wraz z Rzymianami podbijającymi nowe tereny. Różnice klimatu i terenu oraz zmieniające się warunki ekonomiczne powodowały, że w różnych miejscach preferowano różne typy psów. Selekcjonowano je na konkretne potrzeby…..

%d blogerów lubi to: