Zanim Kupisz Border Collie

Zastanów się czy w ogóle chcesz mieć psa a zwłaszcza psa rasy pracującej.

Bo psy:

Pies to wielka miłość, wielka radość ale również wielka odpowiedzialność.
Samo kupno psa nie jest rzeczą łatwa w obecnych czasach. Istnienie wielu pseudohodowców stwarza wielkie ryzyko dla przyszłych właścicieli.
Kupno psa ze złego źrodła, to jak kupno przysłowiowego kota w worku i wspieranie cierpienia matek / ojców, które latami siedzą w małych klatkach, aby w końcu umrzeć bez miłości i opieki.
Nie warto tak postępować. Przecież pies to decyzja na minimum naście lat.
Dodatkowo nasza chęć posiadania psa nie powinna przysłaniać nam dobra zwierząt. Musisz zastanowić się czy naprawdę stać Cię na nowego towarzysza. Czasem warto poczekać nawet rok czy dwa na nowego członka rodziny i mieć pewność, że pochodzi on z dobrej hodowli, w której dobro zwierząt jest priorytetem a rodzice mają odpowiednie badania i testy, które przyczynią się do lepszego zdrowia naszego przyszłego psa.
Wszelkie decyzje podjęte naprędce nie są dobre. Obecnie w Polsce mamy już więcej profesjonalnych hodowli, gdzie nie liczy się tylko na zyski.
Sa już hodowcy, którzy kierują się dobrem psa, odpowiednio planują krycia, kształtują nie tylko eksterier (wygląd), ale i psychikę a także zwracają uwagę na zdrowie.
Czasem, kupując psa z niepewnego źródła, możesz kupić psa, który wyglądem tylko będzie przypominał bordera, ale charakter jego będzie mocno odbiegał od wzorca, nie mówiąc już o zdrowiu. Jeśli chcesz kupić dobrego borderka musisz zorientować się w pogłowiu tych psów w Polsce lub zagranicą. Musisz odwiedzić zawody sportowe lub pasterskie, poczytać, zobaczyć, która hodowla ma typ psa odpowiadający Twoim wymaganiom. Adresy hodowli możesz znaleźć w oddziale Związku Kynologicznego lub na grupach poświęconych naszej rasie.
 Kupując psa musisz być całkowicie pewny, ze kupujesz go z dobrego źrodła, że będzie wyglądał tak jak sobie tego życzysz i że jego charakter będzie Ci przysparzał samych radości, a zdrowie pozostanie bez zarzutu.

Kupując border collie musisz pamiętać o kilku sprawach:

Bez względu na to czy zamierzasz kupić szczeniaka czy dorosłego psa, jest dużo spraw, o których powinieneś pamiętać przed zakupem.
Musisz pamietać o tym że:

Psy uwielbiają zabawę!
każdy pies potrzebuje regularnego ruchu, aby utrzymać dobrą formę i zdrowie. Psy, które nie maja wystarczającej ilości zajęć, sprawiają problemy behawioralne, tyją, staja się gnuśne, smutne i nieszczęśliwe a czasami nawet agresywne! Na ogół pies zażywa tyle ruchu, ile chce jego właściciel. Musimy pamiętać, że border collie to psy pasterskie i jeśli nie będziemy dla nich wystarczajaco ciekawi to po prostu znajda sobie ciekawsze zajęcie…
Inteligentny pies potrzebuje inteligentnego przewodnika.

Psy potrzebują dobrego jedzenia!
Karm swojego psa odpowiednia żywnością. Za odpowiednią żywność uważam szczenięcy, dobrej klasy pokarm dla szczeniąt, pokarm z mniejszą ilością białka i tłuszczu dla otyłych lub starszych psów oraz wzbogaconą karmę dla psów szczególnie aktywnych.
My karmimy swoje psy karmą CSJ, która sprawdza nam się od kilku lat znajdziesz ją w naszym sklepie http://www.workdogs.pl
Dobra karma oznacza zdrowie, a przecież to dla nas najważniejsze.

Psy potrzebują szkolenia!

Celem szkolenia jest zdobycie posłuszeństwa nad psem w parku, na ulicy i w domu, możliwość brania udziału w konkursach posłuszeństwa, umacnianie więzi jaka łączy Ciebie i Twojego psa.
Szkolenie border collie powinno być wpisane w Wasz wspólny scenariusz. To psy, które uwielbiają uczyć się nowych rzeczy i sztuczek. Musimy pamiętać o tym, że psy szybko się nudzą i potrzebują zdecydowanego i ciekawego pana.
Border Collie to dość wszechstronne psy, mogą brac udzial w konkursach posłuszeństwa, agility, frisbee, w trialach i zawodach pasterskich, w konkursach tropienia, być ratownikami i po prostu…
przyjacielami z których możemy być dumni!
Jeśli nie masz doświadczenia w układaniu psów sportowych będziesz musiał skorzystać ze szkoły dla psów. Sprawdź czy masz taką w swojej okolicy. Z mojego doświadczenia wynika, że osoby niedoświadczone muszą korzystać z wiedzy doświadczonych szkoleniowców aby dobrze poprowadzić swojego psa.

Psy kosztują!

Pieniądze które zapłacisz za psa, to dopiero początek wydatków jakie Cię teraz czekają. Pomyśl o pożywieniu, pielęgnacji , akcesoriach typu smycz, obroża, kaganiec, zabawki, miski, legowiska, weterynarz, koszty szkolenia, ewentualne koszty naprawy wyrządzonych szkód…. nagle okazuje się, że musisz zrezygnować z wydatków na swoje potrzeby ponieważ akurat pies przygotował Ci ciekawą atrakcję i np. skaleczył łapę, nabył kontuzję lub po prostu potrzebuje dobrego preparatu na stawy… i jeszcze chcesz mieć psa?

Psy chorują!

Niestety Border Collie nie są całkiem zdrową rasą. Kupując psa musisz sprawdzić czy jego rodzice są badani pod kątem:
Dysplazji
Chorób oczu takich jak: PRA, KATARAKTA, CL, CEA (niestety tylko na CEA są badania genetyczne, na resztę chorób oczu nie ma takich badań, musisz więc sprawdzić czy rodzice byli badani klinicznie maximum rok przed poczęciem szczeniąt ) Mimo, że rodzice będą klinicznie (specjalistyczne badanie okulistyczne) na niektóre choroby, nie uchroni Cię w 100% przed chorobami oczu. Ponieważ nie ma badań genetycznych i oboje zdrowi rodzice mogą być nosicielami danej choroby i dać chore szczenię. Także musisz brać to również niestety pod uwagę.
W tej rasie występuje również dysplazja, epilepsja i kilka innych chorób o których napiszemy w innym miejscu. Sprawdź czy hodowca Twojego psa bada swoje suki hodowlane i reproduktory. Nie kupuj psa po nieprzebadanych rodzicach.

Psy potrzebują opieki !

Psy nie zadbają same o siebie.
To Ty musisz pamiętać o szczepieniach, odrobaczeniach, badaniach corocznych, o jedzeniu, o zabawie, o tym że jest im zimno, czy smutno, o tym, że potrzebują ruchu, towarzystwa, ciekawych zajęć. Czasem się czegoś obawiają, czasem potrzebują więcej uwagi, sprawiają problemy i są odrobinkę szalone 🙂
To Ty, nikt inny jesteś za nie odpowiedzialny.

Psy potrzebują Ciebie!

Najważniejszą sprawą dla bordera jest akceptacja i miłość ze strony Pana.
Border collie źle znosi izolację, godziny oczekiwania na swojego Pana przesiadującego w pracy lub u znajomych. To pies, który uwielbia kiedy jesteś obok. Potrzebuje kontaktu – CIEBIE – nie pustego ogrodu.

Co to znaczy pies pracujący – użytkowy?

To grupa psów, które hodowane były pod konkretnym kątem. Miały wykonać swoją pracę. Nasza rasa – konkretnie border collie – zostały wyhodowane i selekcjonowane pod kątem pasienia zwierząt i pomocy na farmie.
Co to oznacza:

 • mają instynkt zaganiania stada. Potrzebę obiegania grupy – ludzi, owiec, psów, samochodów. Wszystkiego co się rusza. Jakie problemy mogą z tego wyniknąć, łatwo się domyśleć.
 • – mają silną uległość do człowieka. Reagują szybko i mocno na awersję, na mowę ciała, na komunikaty niezadowolenia. Co w praktyce daje nam psa, który szybko reaguje na komendy, jest posłuszny, ale również daje to czasem dla laika obraz „bitego psa” i łatwo z tej cechy może nam wykiełkować lęk.
 • – są twarde do zwierząt. Były selekcjonowane na to aby podporządkować sobie niegrzeczną owcę, owcę broniącą jagnięcia, krowę, byka.
  Co to oznacza w życiu ? Mogą szybko i agresywnie zareagować na innego psa, konia, rowerzystę a nawet na nas. Trzeba umieć wypracować sobie takie posłuszeństwo u tego psa, które da nam pewność, że pies użyje swojej twardości tylko w kontrolowanych warunkach. Wiele osób ma z tym problem.
 • są szalenie inteligentne. Potrzebne to było w pracy ze zwierzętami. Zaganianie owiec/krów etc wymaga od psa bardzo wysokiej inteligencji. Można to porównać prawie do inteligencji wilka. Wiele osób uważa to za ogromny plus tej rasy. I tak jest. Jednak ten plus bardzo szybko staje się minusem, kiedy border collie zaczyna używać inteligencji dla siebie a nie dla nas. Trochę jak wymknięcie się spod kontroli sztucznej inteligencji w SF 😉
  Jak może to wykorzystac? Pomysłów jest bez liku. Życie z inteligentnym psem w domu oznacza, że musimy się nauczyć sprzątać po sobie, bo możemy stracić coś cennego,musimy mieć dobre zamki w drzwiach, być może nawet zamiast klamek – gałki.Ten pies wie – już jak pomyślisz, że idziemy na spacer, albo że właśnie masz zamiar pojechać do parku, na trening czy do pracy. Niezmęczenie jego mózgu może skutkować przeróżnymi konsekwencjami. Ucieczki, rozkopany ogród, gonienie rowerzystów, aut, rolkarzy, kur sąsiada czy polowanie na cienie. Może też skutkować popadnięciem w depresje lub zachowania agresywne, lękowe. Psa inteligentnego musimy stymulować aby jego mózg ćwiczył tak samo jak jego ciało.
 • są psami, które w każdą pogodę są gotowe do pracy. Co w praktyce oznacza koniec wygrzewania się pod kocem przed kominkiem z książką w ręku. Trzeba swoje wybiegać, wytrenować i wypracować. O każdej porze roku i w niedzielę też.
 • są stworzone do współpracy. Ponad ogród, hektary, przekładają pracę u boku człowieka. Nie wystarczy im „wybiegać się ” na polu. Trzeba pójść tam z psem i robić z nim coś co pozwoli mu się spełnić. W innym wypadku będzie po prostu nieszczęśliwy.
 • są dużo bardziej wymagające zaangażowania przewodnika niż inne rasy, które hodowane były pod kątem towarzystwa człowiekowi.

Czy border collie potrzebuje dużo ruchu ?

Tak, bordery to psy aktywne. To psy stworzone do życia na dużych przestrzeniach i kochające wolność i bieganie bez smyczy.
Pamiętajmy, że rasa została stworzona do pracy na wsi, ze zwierzętami.  
Border collie to nie jest pies maratończyk, jak husky. Bordery nie będą zadowolone z samego „wybiegania”. 
Często osoby, które dzwonią do nas pytają ile ten pies musi biegać. Otóż biegać wcale jakoś nadzwyczajnie długo nie musi. Nie więcej niż inne rasy owczarskie, takie jak Owczarek Niemiecki, czy rasy myśliwskie takie jak goldeny, wyżły. 2h spacer całkowicie „wybiega” bordera.
To co wyróżnia bordera, to jego potrzeba mentalna. 
Jeśli nie mamy do dyspozycji owiec, lub nie trenujemy jakiegoś sportu, musimy zapewnić tym psom odpowiednią stymulację umysłu.

Co na przykład możemy zrobić:
– na spacerze powinniśmy ćwiczyć posłuszeństwo, sztuczki, przeskakiwanie przeszkód terenowych, chodzenie po zwalonych kłodach drzew itd.
– spacery w nowe, ciekawe miejsca, wędrówki po górach, lasach i innych ciekawych dla psa terenach. Psy uwielbiają wędrówki. Podczas takiego spaceru w nieznane pies całkowicie się spełnia, jego potrzeby są zaspokojone
– bieganie przy rowerze ( oczywiście pies już musi być w pełni ukształtowany i zdrowy ), rolkach, nartach.
– pływanie
– zabawy w tropienie są doskonałym wyborem dla psób, które nie chcą uprawiać pasterstwa czy innej tego typu pracy.
– uczenie psa agility ( sport w którym psy pokonują tor przeszkód ) – nie musi być to profesjonalne startowanie w zawodach, możemy to również ćwiczyć na poziomie amatorskim.
– uczenie psa ( dorosłego ) dog frisbee, również można to ćwiczyć na poziomie amatorskim.
– uczenie psa rozpoznawania przedmiotów, sztuczek.

Czy border collie nadaje się jako pies dla dziecka ?

Nie, border collie absolutnie nie może mieć za przewodnika dziecka. To bardzo inteligentny pies i nie jest łatwo go przez to wychować. Czasem nawet dorośli ludzie mają z tym problem.
Border może mieszkać z dziećmi, ale jego przewodnikiem i wychowawcą musi być osoba dorosła, która potrafi zająć się psem i jego edukacją.

Czy border collie nadaje się do miasta ?

Tak, border dostosuje się do sytuacji w mieście. Warunkiem jest praca z psem, zapewnienie mu szkolenia podstawowego, wczesna socjalizacja z miastem. Border collie świetnie odnajdują się w mieście, gdy mają odpowiednią dawkę ruchu i treningu.

Czy border collie zaganiają samochody i czy da się je tego oduczyć ?

Tak, zdarza się, że niektóre psy mają chęć gonienia za autami, rowerami i wszelkimi uciekającymi obiektami.
Spowodowane jest to ich przeznaczeniem, miały ścigać i zaganiać owce.
Przy odpowiedniej pracy jesteśmy w stanie opanować to zachowanie całkowicie. Jeżeli Twój pies ma taki problem, proszę nie lekceważ tego! To może zakończyć się tragicznie. Wystarczy trening u dobrego szkoleniowca i pies przestanie interesować się takimi obiektami.

Czy border collie dobrze dogadują się z innymi psami i czy można wziąć bordera jako kolejnego psa w domu ?

Tak, bordery z reguły dobrze dogadują się z innymi psami. 
Bardzo dobrze żyją i lubią żyć w grupie. Pies, który ma swojego psiego towarzysza o wiele łatwiej znosi samotność i lepiej się czuje.

 

Czy border collie może mieszkać na zewnątrz ?

Jeśli zapewnimy psu codzienny kontakt z właścicielem, zajęcie, spacery i zabawę, ciepłe zaciszne miejsce, to tak. Border collie może mieszkać na zewnątrz ale musimy pamiętać, że większą część dnia powinien spędzać z człowiekiem. 
To nie jest pies stróżujący, który zajmie się obroną terytorium. Jeśli pozostawimy go bez opieki i zabawy, będzie nieszczęśliwy i nie ma sensu posiadanie takiego psa. 

Mam duży teren, pies będzie miał gdzie się wyszaleć

Bardzo często dostajemy tego typu informację, jako zapewnienie dobrostanu bordera.
Otóż..duży teren – super, ale to dla border collie jest w ogóle nieistotne. Pies sam się NIE WYBIEGA i nie będzie szczęśliwy.
Możemy w ogóle nie mieć terenu, możemy mieć mały teren ale border collie i tak z niego korzystał sam nie będzie.
To pies, który uwielbia współpracę z człowiekiem, wspólny spacer, wspólne zabawy, wspólne spędzanie czasu.
Sam pies tylko wypoczywa, a do tego teren mu nie jest potrzebny.
Pamiętajmy, że psy są bardzo inteligentne i do spaceru potrzebują nowych miejsc i nowych zapachów, a nie ciągle tego samego terenu.


Czy border collie może mieszkać razem z kotem, szczurem, świnką morską, etc…


Border collie nadaje się do mieszkania z innymi gatunkami zwierząt. 
Nie jest niebezpieczny dla innych zwierząt domowych. Natomiast może się zdarzyć, że będzie wpatrywał się godzinami i próbował hipnotyzować wzrokiem. Czasem inne zwierzęta czują się z tym mało komfortowo, natomiast zwykle do tego przywykają.
My posiadamy koty i bordery nie gonią naszych kotów, jedynie niektóre z nich godzinami się w nie wpatrują.


Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.

Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę


Daj psu dobre życie. Jeśli nie jesteś w stanie opiekować się psem rasy pasterskiej – prosimy, wybierz mniej wymagającą.

%d blogerów lubi to: