Twój szczeniak podgryza?

 

To normalne. Naucz go czego chcesz w zamian! Zrozum dlaczego to robi.

Dlaczego psy używają zębów?
Czy każdy pies, który gryzie to pies agresywny?
Czy mogę pozwolić sobie na to aby pies bawił się ze mną zębami?
Kiedy poznam czy pies się bawi a kiedy gryzie w celu skrzywdzenia kogoś?


Psy są gatunkiem, który komunikuje się z otoczeniem całym ciałem i wykorzystują do tej komunikacji również zęby.

Psy używają zębów do:
– jedzenia
– iskania, wygryzania, drapania
– przytrzymywania ( jak człowiek rąk )
– zabawy
– groźby
– polowania
– zabijania

Oczywistym jest dla człowieka kiedy pies używa zębów w celu jedzenia, przytrzymywania czy obgryzania kości. Jednak rozróżnienie zabawy od zachowania agresywnego bywa trudne dla niewprawnego obserwatora.

Kiedy uczymy szczeniaka zabawy ze sobą i życia w ludzkim świecie, musimy być cierpliwi i wyrozumiali. W jego szczenięcym świecie, psim świecie, gryzienie jest normalne i akceptowalne. Gryzienie to klucz do przetrwania ale również zabawa. Kiedy jednak szczeniak ugryzie zbyt mocno ponosi tego konsekwencje. To właśnie dlatego szczeniaki mają zęby ostre jak igły. Ból powoduje ostrą reakcję drugiego szczeniaka, pisknięcie lub atak. To stąd piesek dowiaduje się, że zrobił to zbyt mocno. To w tym wieku uczy się kontrolować siłę ugryzienia.
W stadzie szczeniaki mają rodzeństwo, mają młodzież i starszyznę. Wszyscy mniej lub bardziej dają się gryźć i dają mu znać kiedy jest za mocno.
Nikt nie unika gryzienia. Psy bawią się gryzieniem. Wystarczy dać znać kiedy jest za mocno. Czasem również skorygować.


Wszystkie szczeniaki lubią się bawić, mocować i podgryzać nawzajem. Kiedy przychodzą żyć z nowymi włascicielami, chcą się bawić w ten sam sposób. Nie zdają sobie sprawy, że nasza skóra jest delikatniejsza niż futro ich rodzeństwa i czasem te podgryzania naprawdę nas bolą.
Im bardziej użytkowa rasa psa, tym więcej lubią podgryzać i szarpać.
Wynika to z ich popędów do pracy.
Tak naprawdę powinniśmy się z tego cieszyć, ponieważ jest to ogromnie duży potencjał do pracy – WSPÓŁpracy. Można to wspaniale wykorzystać w szkoleniu, budowaniu więzi.
Jednak wiele osób ma o to pretensje do psa. Co ciekawe, gdy kociak nas drapie – rozumiemy, że to mały niedoświadczony kociak.


W gnieździe suka i rodzeństwo dają szczeniakowi znać, kiedy jego gryzienie jest zbyt mocne. Jak? Suka wstaje i odchodzi, lub warknie / strzeli zębami jeśli jest naprawdę uparty szczeniak,  rodzeństwo piszczy i przestaje sie bawić, odchodzi lub rzuca się wściekle na winowajcę.
Szczenię, które było zabrane z gniazda zbyt wcześnie, albo które nie miało rodzeństwa, może być szczególnie gryzące, bo nie nauczyło się kontrolowanego gryzienia w sposob naturalny.
Rownież wyrzynanie sie zębów może być przyczyną gryzienia, bo szczeniak chce coś mieć w pysku do gryzienia i łapie co mu wpadnie w zeby. 

Co możemy zrobić z takim szczeniakiem i jak sobie poradzić z tym zachowaniem.

Najlepszą defensywą jest management w połaczeniu z warunkowaniem instrumentalnym.

  Nie pozwalaj szczeniakowi bawić się Twoimi rekami i ubraniem jeśli nie potrafisz rozpoznać kiedy jest już za mocno lub kiedy w domu są dzieci. Zatrzymaj taką zabawę i odejdź. Jeżeli gryzienie zawsze zatrzymuje zabawę, gryzienie rak i ubrania będzie pojawiało się rzadziej i rzadziej. KONSEKWENCJA!
Często to wystarczy, żeby wygasić zabawowe podgryzanie, ale nie zawsze. Bardziej zawzięty szczeniak potrzebuje dalszego postępowania. Czasem trzeba użyć korekty – słowo, groźny ton, twardy wzrok. Czasem stuknięcie sztywnym palcem po kufie – od góry, tak jak to robi pies. ( sztywne palce imitują zęby ). Nie wolno jednak tego nadużywać. Stosujemy to dopiero jak inne sposoby zawiodą. Jeśli nie potrafimy tego zrobić skonsultujmy się ze szkoleniowcem.

  Miej wygodne i bezpieczne miejsce, gdzie możesz zostawić szczeniaka samego gdy sie z nim nie bawisz, albo nie możesz go pilnować. Kojec z posłaniem i paroma zabawkami albo jakieś odgrodzone miejsce.
Gryzące szczeniaki idą do swojego miejsca na jakiś czas.(np. 15 minut )

  Kiedy szczenie złapie Cię za ubranie, przestań natychmiast się poruszać. Ruch wydaje sie psu zabawą w polowanie. Zabawa się kończy dla psa, kiedy się przestajesz ruszać.

  Kiedy szczeniak łapie np rękę czy sweter, odczep go delikatnie i podaj szybko odpowiednie zastępstwo – zabawkę do gryzienia typu szarpak, coś miękkiego i długiego, np stary ręcznik z węzłami i poruszaj nim tak aby przekierować uwagę szczeniaka. Trzymaj parę takich pod ręką na zastępstwo w każdym pokoju. Mogą to być np pluszaki z długimi uszami czy nogami, sznur, stara skarpeta z piłką tenisową w środku,  itp. Zmieniaj te zabawki.

  Daj szczeniakowi coś, co wolno mu gryżć, podczas gdy Ty drapiesz go po grzbiecie i brzuszku. To mu pomoze zrozumiec, ze te rzeczy sa OK do gryzienia. Niektore psy nauczą się w ten sposob łapac zabawke do pyska zanim do Ciebie podejdą, żeby pokazać, że znają zasady. Nagradzaj to drapaniem i czochraniem.

ZABAWA czy ZŁOŚĆ?

Psy używają zębów do zabawy. Psy również używają zębów do wyznaczania granic.
Na zdjęciach powyżej mamy dwa szczeniaki po lewej. Bawią się.
Na środkowym zdjęciu szczenię poluje na zabawkę.
Na zdjęciu z prawej strony dorosły pies wyznacza granice szczeniakowi. Pokazuje mu, że ma odejść od kości. Szczenię liże dorosłego psa po uchu.
Na zdjęciu po prawej jest wyznaczanie granicy. Pies ma twardy wzrok wbity w jeden punkt. Jest sztywny i jego dziąsła są bardzo wysoko odsłonięte.
To jasny sygnał dla drugiego psa. ODEJDŹ bo oberwiesz!
Psy tak mówią odejdź!
Jeśli Twój szczeniak w taki sposób traktuje ciebie – musisz przemyśleć co zrobiłeś nie tak.
To jest potencjalnie niebezpieczna sytuacja i takiej nie możesz zostawić.
Pies nie powinien być w roli wyznaczającego granice. Ty jesteś w tej roli.
A przynajmniej powinieneś być.
Jeśli Twój pies zachowuje się do Ciebie w ten sposób – zgłoś się do szkoleniowca!
Zanim będzie za późno.

Czy mogę pozwolić sobie na to aby pies bawił się ze mną zębami?

Tak – jeśli jesteś doświadczony lub trenujesz pod okiem specjalisty.
NIE – jeśli masz małe doświadczenie lub małe dzieci w domu.
Bezpieczniej jest wtedy nauczyć psa, że nie ma dotykania Ciebie zębami.

I na koniec – wykorzystaj gryzienie – niech pracuje dla a nie przeciw tobie!


Jak już wspomniałam – gryzienie to naturalne zachowanie psa.
Lubię psy gryzące. To psy, które doskonale dają się szkolić. Mają pasję i zacięcie do pracy. To na podstawie dobrego gryzienia „robi” się psa sportowego do frisbee, do wielu sportów. To dzięki pasji pogoni i gryzienia budujemy sobie motywację.
Więc jeśli stałeś się właścicielem gryzonia – szarp się z nim szarpakami! To zaprocentuje w przyszłości.
Psy kochają zabawę. Baw się więc. Uciekaj z szarpakiem u boku. Zachęcaj by szczeniak się z Tobą szarpał! Powarkiwał, biegał i szarpał. Dawaj mu dużo wygrywać. To motywuje do wspólnego polowania.
A jeśli będziecie mieli wspólne udane polowania – łatwiej Ci będzie nauczyć go skupienia na Tobie, posłuszeństwa, odwołania od biegnącej sarny czy jadącego rowerzysty.
Nie osiągniesz tego jeśli Twoj pies stwierdzi, że jesteś nudny.
Więc potraktuj gryzienie jako prezent od losu i wykorzystaj je dla waszej relacji.

Wszystkiego dobrego!
Magdalena Michalska
Legendary Stardust Farm

%d blogerów lubi to: